Системний адміністратор

Продовжуємо наш цикл #ITcareer – і сьогодні розповімо про незамінну людину в будь-якому сучасному офісі: знайомтеся, системний адміністратор.

У березні 2021 року в Страсбурзі загорівся дата-центр OVH, найбільший європейський хостинг-провайдер. Як з’ясувалося пізніше, багато клієнтів провайдера не знали, що подбати про резервне копіювання довірених OVH даних повинні були вони самі – в результаті террабайти інформації були безповоротно втрачені, і локальна пожежа стала катастрофою для багатьох компаній.

В результаті спалаху в будівлі OVH компанія PortaOne, наприклад, втратила 17 віртуальних машин і один фізичний сервер – тим не менш, все було відновлено вже через кілька годин. Все – завдяки системним адміністраторам, які були готові до позаштатних ситуацій і подбали про бекап. Якби не така передбачливість, відновлення втраченої інформації могло б тривати роками.

Вважається, що “гасити пожежі” – тобто, справлятися з сила-силенною проблем, які атакують офісну техніку – основне завдання системного адміністратора. Насправді, його завдання, звичайно, цим пожежам запобігати. Власне, ось як виглядає список завдань системного адміністратора:

✅ вирішення виникаючих проблем з парком комп’ютерної техніки (те саме “гасіння пожеж”);

✅ налаштування нового обладнання, тестування нових прошивок / версій програм,

✅ забезпечення безперервного “спілкування” між собою пристроїв в локальній мережі, запобігання проблем при оновленні налаштувань;

✅ планові роботи по автоматизації і оптимізації процесів;

✅ адміністрування сервісів, серверів та інфраструктури.

Є думка, що потреба в сисадмінах знижується: техніка та комплектуючі, ПЗ стають “розумнішими”, виробники передбачають все більше позаштатних ситуацій, і все частіше здається, що комп’ютерна мережа може працювати сама, без втручання людини. Це, звичайно, не так. Проблеми, можливо, трапляються рідше – але найчастіше вони більш глобальні, ніж було раніше: наприклад, з переходом в хмару вже не страшний вихід з ладу одного фізичного сервера – однак проблема з доступом у хмарне сховище матиме наслідки відразу для всієї компанії.

Сьогодні кількість девайсів в будь-якому офісі зростає в геометричній прогресії, і саме від системного адміністратора залежить, чи зможуть вони нормально функціонувати в одній мережі. При цьому важливо не просто читати інструкції, написані для конкретних ситуацій – а дивитися ширше, бачити першопричину проблем і вміти в них розібратися навіть за відсутності чіткої інструкції. Саме це відрізняє хорошого системного адміністратора від посереднього, і перші – на вагу золота.

Є точка зору, що для того, щоб отримати першу роботу системним адміністратором, досить “розбиратися в комп’ютерах”. Цього, звичайно, недостатньо. Сисадмін повинен:

  • Знати і вміти налаштовувати операційні системи;
  • Розуміти принципи роботи мережевого устаткування, мережевих протоколів;
  • Вміти працювати з доменними службами, поштовими службами.

Випускники наших курсів мають ці навичками – тобто, системний адміністратор – ще одна професія, яку студенти Навчального центру PortaOne можуть освоїти з нуля.

А як далі складеться кар’єра, цілком залежить від вас: можна розвиватися всередині професії “прокачувати” навички та вміння, можна піти в інженери з безпеки (дуже затребувана спеціальність!), програмісти або навіть архітектори ПЗ, а можна зростати, як управлінець – аж до CTO.

Поділитися:FacebookTwitter
Приєднуйся до дискусії!