Як підготуватись до співбесіди

Для того, щоб знайти хорошу роботу і будувати кар’єру, бути хорошим фахівцем обов’язково, але на жаль, недостатньо. Висококласний працівник – але при цьому впертий, некомунікабельний та зі сварливою вдачею – на співбесіді програє людині з меншим досвідом, але готовому вчитися і лояльному до майбутнього роботодавця і колегам. Сьогодні поговоримо про те, на які якості звертають увагу на співбесідах, і як збільшити свої шанси на отримання оффера.

На співбесіді вас оцінюють за двома критеріями:
Hard skills – сюди відносяться ваші професійні навички: освіта, знання технологій, досвід роботи.
Soft skills – це загальнолюдські якості, які допомагають досягати результату: комунікабельність, вміння швидко вчитися і працювати в умовах стресу, тайм-менеджент, відповідальність і так далі.

Нехай вас не вводить в оману, що в нашому списку “харди” на першому місці: багато HR-ів зізнаються, що на співбесідах soft-skills кандидатів їм мало не важливіше чисто професійних навичок. Технологіям можна навчити, досвіду, якого не вистачає завжди можна набратися, а ось працювати з людиною, яка вважає, що йому вже нема чому вчитися, мабуть, не вийде.
Як будуть перевіряти ваші hard skills? Ось кілька найпоширеніших завдань, з якими ви можете зіткнутися на співбесіді.
Питання по теорії, на перевірку базових знань. Особливо люблять запитувати початківців: у них ще немає великого досвіду роботи, але знання основ покаже, наскільки перспективні такі кандидати, чи зможуть вони працювати з продуктом або технологіями, які відрізняються від тих, з чим уже доводилося стикатися.
Патерни, фреймворки і кращі практики – такі питання особливо актуальні для розробників: демострують, грубо кажучи, володіння інструментарієм.
Рішення прикладних завдань – цей тип питань показує, як людина мислить і який реально досвід у нього є. Іноді можуть дати навіть тестове завдання (щоб кандидат зробив його вдома, самостійно) – але це, швидше за все, виняток.
Уміння шукати в інтернеті – про важливість пошукових навичок ми писали в циклі статей # гуглітьправільно: прочитайте, стане в нагоді!
Уміння з’ясовувати умови задачі – іноді на співбесідах завдання навмисно формулюють недостатньо конкретно, щоб перевірити, наскільки кандидат здатний мислити критично і з’ясовувати конкретні вимоги.
Практичний досвід – навіть якщо ви влаштовуєтеся на перше у своєму житті місце роботи за новою спеціальністю, без питань про ваш досвід в обраній сфері не обійтися. Будьте готові розповісти не тільки про ваші завдання і зони відповідальності на попередньому проекті (або навчальному проекті), але і про те, як була побудована робота в команді, як у вас складалась взаємодія з колегами.
Загалом, як вигідно подати свої професійні якості і досвід, більш-менш зрозуміло – чого не скажеш про перевірку soft skills. “Продати” навички, яких у вас немає, дуже складно – адже вони зчитуються, в тому числі, невербально. Навряд чи вас запитають прямо в лоба: “Ви комунікабельна людина? Відповідальний? Ініціативний? .. “Висновки про це будуть робити з ваших розповідей про досвід роботи та навіть про ваші захоплення і хобі. Можуть поставити і зовсім несподівані питання, які начебто й не стосуються справи: про людей, які вас надихають, про професійні помилки і найскладніші завдання, які вам доводилося вирішувати.
Які софт скіли найчастіше перевіряють:
Комунікабельність – тут мова не тільки про вміння / бажання спілкуватися з іншими, а більшою мірою про те, чи вміє кандидат задавати питання, обґрунтовувати свою точку зору.
Проактивність – будь-якому роботодавцю подобається, якщо співробітники самі знаходять проблеми, пропонують варіанти їх вирішення, беруть на себе відповідальність.
Вміння працювати в команді – тому що проектів, де не доведеться взаємодіяти з іншими, переважно, не існує.
Навички роботи в умовах невизначеності і стресу – це не про стрес-тести, а скоріше про вміння пристосовуватися до мінливих умов, не втрачати мети і самовладання.
Поведінка в конфліктних ситуаціях – це взагалі один з найважливіших маркерів для будь-яких позицій, де передбачається робота в команді. Нікому не хочеться взаємодіяти з людиною, який у всіх бідах звинувачує інших, що не бере на себе відповідальність і в разі конфліктів переходить на особистості – замість того, щоб спільно вирішувати професійні завдання.

Ну і декілька порад, які можуть вам стати в нагоді для проходження співбесід:
✅ Щоб підготуватися до інтерв’ю, перевірте себе, загугліть списки популярних питань на співбесідах за обраною спеціальністю.
✅ Обов’язково пошукайте інформацію про компанію-роботодавця: які продукти робить, для яких ринків. Вивчіть відгуки на робочих сайтах.
✅ Збирайте відгуки колишніх роботодавців. Навіть якщо шукаєте роботу в новій сфері, відгуки колишніх колег знадобляться, щоб оцінити ваші soft skills.
✅ Зробити вибір на вашу користь допоможе наявність у вас власних проектів за обраною спеціальністю. Наприклад, якщо ви претендуєте на посаду системного адміністратора, розповідь про те, як ви для зробили персональний VPN-сервер для власної бабусі, підвищить ваші шанси отримати роботу.
✅ Вчіться – і не забувайте вказувати дипломи та сертифікати в своєму резюме.
✅ Добре, якщо хоча б в одній із соцмереж у вас буде профіль, який не соромно показати роботодавцю: не про улюблену собаку і подорожі, а про ваш професійний розвиток. LinkedIn ідеально для цього підходить.

Для того щоб відволіктися і для натхнення, ловіть добірку фільмів про пошук роботи: там є, про що подумати!

Поділитися:FacebookTwitter
Приєднуйся до дискусії!