Поради як підготуватись до співбесіди

Щоб знайти гарну роботу і побудувати успішну кар’єру, бути лише хорошим фахівцем недостатньо. Впертий і некомунікабельний спеціаліст на співбесіді програє людині з меншим досвідом, яка готова вчитися і виявляє лояльність до компанії і колег. Сьогодні поговоримо про те, на які якості звертають увагу роботодавці, і як збільшити свої шанси на отримання оффера.

На співбесіді кандидата оцінюють за двома критеріями:

Hard skills – сюди відносяться ваші професійні навички: освіта, знання технологій, досвід роботи.

Soft skills – це загальнолюдські якості, які допомагають досягати результату: комунікабельність, вміння швидко вчитися і працювати в умовах стресу, тайм-менеджент, відповідальність і так далі.

Нехай вас не вводить в оману, що в нашому списку “харди” на першому місці: багато HR-ів зізнаються, що насправді на співбесідах “софт скіли” кандидатів частіше відіграють важливішу роль ніж чисто професійні навички. Технології можна вивчити, досвіду завжди можна набратися, а ось працювати із впертою і недалекоглядною людиною, мабуть, не вийде.

Як будуть перевіряти ваші hard skills? Ось кілька найпоширеніших завдань, з якими ви можете зіткнутися на співбесіді.

1) Питання по теорії, перевірка базових знань. Особливо люблять тестувати початківців, у яких немає великого досвіду роботи. Але знання основ покаже, наскільки перспективні такі кандидати, чи зможуть вони працювати з новим продуктом або технологіями.

2) Мови програмування, фреймворки – такі питання особливо актуальні для розробників: демострують, грубо кажучи, володіння інструментарієм.

3) Рішення прикладних завдань покаже, як людина мислить і який реальний досвід у неї є. Іноді можуть дати навіть тестове завдання для самостійного виконання.

4) Пошук інформації в Інтернеті – про важливість пошукових навичок ми писали в циклі статей # гуглітьправільно: прочитайте, стане в нагоді!

5) Уміння з’ясовувати умови задачі – іноді на співбесідах завдання навмисно формулюють недостатньо конкретно, щоб перевірити, чи здатний кандидат мислити критично і з’ясовувати конкретні вимоги.

6) Практичний досвід – навіть якщо ви влаштовуєтеся на перше у своєму житті робоче місце або за новою спеціальністю, без питань про ваш досвід в обраній сфері не обійтися. Будьте готові розповісти не тільки про ваші завдання і зони відповідальності на попередньому проекті (або навчальному проекті), але і про те, як була побудована робота в команді, як у вас складалась взаємодія з колегами.

Загалом, як вигідно подати свої професійні якості і досвід, більш-менш зрозуміло – чого не скажеш про перевірку soft skills. “Продати” навички, яких у вас немає, дуже складно – адже вони зчитуються, в тому числі, невербально. Навряд чи вас запитають прямо в лоба: “Ви комунікабельна людина? Відповідальний? Ініціативний? .. “Висновки про це будуть робити з ваших розповідей про досвід роботи та навіть про ваші захоплення і хобі. Можуть поставити і зовсім несподівані питання, які начебто й не стосуються справи: про людей, які вас надихають, про професійні помилки і найскладніші завдання, які вам доводилося вирішувати.

Які софт скіли найчастіше перевіряють:

1) Комунікабельність – тут мова не тільки про вміння / бажання спілкуватися з іншими, а більшою мірою про те, чи вміє кандидат задавати питання, обґрунтовувати свою точку зору.

2) Проактивність – будь-якому роботодавцю подобається, якщо ви вмієете самостійно знаходити проблеми, пропонуєте варіанти їх вирішення, берете на себе відповідальність.

3) Вміння працювати в команді – майже в усіх проектах співробітнику доведеться взаємодіяти з іншими для досягнення результату.

4) Навички роботи в умовах невизначеності і стресу – це не лише про стрес-тести, важливе ваше вміння пристосовуватися до нових умов, не втрачати мети і самовладання.

5) Поведінка в конфліктних ситуаціях – це взагалі один з найважливіших маркерів для будь-яких позицій, де передбачається робота в команді. Нікому не хочеться взаємодіяти з людиною, яка у всіх бідах звинувачує інших, не вміє спокійно доводити свою думку і в разі конфліктів переходить на особистості – замість того, щоб спільно вирішувати професійні завдання.

Ну і декілька порад, які можуть вам стати в нагоді для проходження співбесід:

✅ Щоб підготуватися до інтерв’ю, перевірте себе, загугліть списки популярних питань на співбесідах за обраною спеціальністю.

✅ Обов’язково пошукайте інформацію про компанію-роботодавця: які продукти робить, для яких ринків, які цінності транслює компанія.

✅ Збирайте відгуки колишніх роботодавців про себе. Навіть якщо шукаєте роботу в новій сфері, відгуки колег знадобляться, щоб оцінити ваші soft skills.

✅ Зробити вибір на вашу користь допоможе наявність у вас власних проектів за обраною спеціальністю. Наприклад, якщо ви претендуєте на посаду системного адміністратора, розповідь про те, як ви для зробили персональний VPN-сервер для власної бабусі, підвищить ваші шанси отримати роботу.

✅ Вчіться – і не забувайте вказувати дипломи та сертифікати в своєму резюме.

✅ Добре, якщо хоча б в одній із соцмереж у вас буде профіль, який не соромно показати роботодавцю: не про улюблену собаку і подорожі, а про ваш професійний розвиток. LinkedIn ідеально для цього підходить.

Для того щоб відволіктися і для натхнення, ловіть добірку фільмів про пошук роботи: там є, про що подумати!

Поділитися:FacebookTwitter
Приєднуйся до дискусії!