Капітан корабля

Project manager – це людина-регулювальник: його завдання – забезпечити реалізацію проекту у встановлений термін, не виходячи при цьому за рамки затвердженого бюджету і не залучаючи додаткових ресурсів. Звучить просто, але насправді за цим стоїть величезна робота, і ось про неї ми сьогодні розповімо докладно.

Беручи проект, project manager отримує від замовника відповіді на питання “ЩО” – що саме має вийти в результаті. PM, в свою чергу, відповідає на питання “ЯК”: як саме отримати цей результат і як розподілити час і зусилля найоптимальнішим чином. Власне, його завдання можна розділити на дві великі групи:

  • тактичні – щоденна рутина, вирішення проблем, усунення перешкод, коригування дій;
  • стратегічні – не забувати про мету проекту та координувати рух до неї. Те саме “бачу мету – не бачу перешкод”.

Ще одна класифікація задач РМ’а будується на тому, хто є замовником роботи. Виглядає вона так:

  • Досягти цілей проекту і клієнта;
  • Досягти цілей керівництва (фінансові показники, лояльність клієнта);
  • Досягти цілей членів команди (цікаві та мотивуючі завдання, розвиток кар’єри, зростання зарплати).

Ви вже зрозуміли, що project manager – людина, яка повинна всидіти на трьох стільцях? 😉 Причому не просто всидіти – а ще й грамотно керувати процесом, для задоволення всіх учасників!

Обов’язки проектного менеджера в різних компаніях можуть виглядати по-різному. Ось приблизний список:

  • Проектна документація, план проекту, узгодження термінів;
  • Аналіз можливих ризиків;
  • Аналіз необхідних ресурсів, розподіл їх всередині команди;
  • Участь в підборі проектної команди;
  • Налагодження робочого процесу;
  • Визначення пріоритетності завдань;
  • Відстеження ходу роботи (терміни, пріоритетність завдань і т.д.);
  • Мотивація команди, вирішення конфліктів всередині команди, побудова прозорих відносин між колегами;
  • Спілкування з замовником, управління його очікуваннями;
  • Презентація замовнику готових рішень, демо-версій, прототипів і т.д.

Буває так, що РМ підключається і до розробки, і до прототипування, і до тестування продукту – і навіть виставляє рахунки клієнту. Втім, така універсальність – це швидше виняток, і вона зустрічається тільки на невеликих проектах.

Як ви, напевно, зрозуміли, project manager – це, в першу чергу, адміністратор, управлінець. Тому софт скіли на цій позиції особливо важливі. Ця робота відмінно підійде тим, хто а) любить спілкуватися з людьми і б) вміє брати на себе відповідальність, приймати рішення – і отримує від цього задоволення. Так, це постійний аврал, адже РМ – людина, до якого надходить інформація про всі проблеми, і він вирішує, хто і як їх буде розрулювати. Проте  ця робота дає приємне відчуття задоволення, що ти – капітан цього корабля, і від тебе залежить, коли і як він прибуде до порту призначення (тобто, коли і якими зусиллями проект буде зданий).

З огляду на, що РМ – лідер і головний комунікатор на проекті, на цій посаді особливо важливі лідерські якості, здатність надихнути і переконати людей, комунікабельність, відповідальність, вміння домовлятися і працювати в режимі стресу, управління часом. Обов’язковий мінімум – знання англійської – тому серед менеджерів проектів чимало колишніх лінгвістів і філологів.

До “хард скіллів” РМ’ов можна віднести досвід планування роботи, знання процесів розробки, вміння оцінювати ризики і усувати їх.

Технічні знання на цій позиції не так важливі, як управлінські – але це, безумовно, плюс. Адже РМ з досвідом в розробці або, наприклад, в тестуванні продукту розуміє в роботі своєї команди, і в очікуваннях клієнта, більше, ніж чистий адміністратор. Значить, такий фахівець зможе управляти процесом куди більш ефективно.

Найбільш очевидний шлях в менеджери проектів – з технічних фахівців. За статистикою DOU, приблизно 51% РМ’ов на українському ринку – колишні “технарі” (QA, software engineers). Далі, з РМ можна рости як по горизонталі (розширюючи свій досвід і експертизу), так і по вертикалі: в product owners, CTO, COO, CEO.

До слова, серед наших випускників є кілька прикладів успішних project managers. Тож якщо ви мрієте про кар’єру в project management, почати рух до мети можна з наших курсів!

Поділитися:FacebookTwitter