– Владиславе, розкажи в двух словах про себе, свою освіту і напрямок інтересів.
– Наразі я студент Київського політехнічного університету за напрямом “Інженерія програмного забезпечення”, навчаюсь на 3 курсі.
Як дізнався про курси (стажування) і які фактори були вирішальними для прийняття рішення про участь у відборі?
Про програму Become A Developer дізнався від знайомих, як-то кажуть, “сарафанне радіо” спрацювало. На той момент я закінчив I курс і вирішив спробувати власні сили. Прагнув отримати досвід і певний вектор розвитку. Але з першої спроби потрапити на стажування не зміг.
Взагалі я пробував пройти на програму BaD тричі, перший раз – дійшов тільки до першої співбесіди. Далі поглиблював свої знання і подався на наступний набір – дійшов вже до другої співбесіди із керівником відділу розробки, але теж не потрапив у фінальний список.
Тоді ментори education-центру, які проводять першу співбесіду, запропонували пройти базовий безкоштовний курс Linux&Networks. Я погодився, адже нічого не втрачав, а можливість вивчити щось нове – це завжди круто.
І дійсно, перед навчанням на курсі я нічого не знав про Linux, тому рівень знань фактично був нульовим. Курс дуже якісний і покриває 95% того, що я використовую на практиці зараз. Курс дає дуже грунтовні знання з Linux, мереж, баз даних (MySQL) та веб-серверів (Apache).
Ще один важливий момент, який не зустрічав в інших курсах: тут вчать ефективно шукати інформацію, використовуючи як утиліти Linux, так і Google та ChatGPT. Тому навіть якщо щось забуваєш, ти можеш швидко знайти інформацію. Навіть на практичному іспиті дозволяється використовувати Google та ChatGPT, адже головне завдання – перевірити рівень практичних навичок, а не наскільки добре ти завчив теорію.
Хотів би відмітити і ком’юніті. Ви потрапляєте в групу людей, яким це цікаво, які розвиваються і витрачають час на додаткове і більш глибше вивчення тем, від учасників курсу я теж дізнався дуже багато корисних лайфхаків.
Було не легко, іноді дуже бракувало часу. Але це було не даремно, з третього разу пройшов на програму BaD, якої і прагнув.
– Що найбільше запам’яталось із періоду навчання у PortaOne Education Center?
– Важко виокремити щось одне, відчув лише, що 5 місяців на курсі промайнули дууууже швидко. Були, звісно, і свої “локальні” приколи. Досі згадую класичну відповідь одного з учасників курсу: “Воно само”.
Ще запам’яталися self-check-і від ментора. Допомагали подивитись на проблему під іншим кутом: просто переглянути уважно відео лекцію було недостатньо, треба було ще подумати над питаннями.
– Які знання/навички, отримані в Навчальному центрі, потрібні тобі зараз у реальному світі для вирішення реальних комерційних задач?
– Зараз найактивніше використовую набуті знання по Linux, адже рішення, які ми розробляємо, встановлюють на Linux, відповідно розробляти і тестувати ПЗ теж треба на базі ОС Linux. Також доволі часто потрібні знання по мережам, одна з найчастіших рутин – налаштування фаєрволу.
-Далі ти потрапив на програму BaD. Вірно?
– Так.
– З ким із менторів працювали і які твої враження про методи і формат навчання стажування?
– Стажування повністю дистанційне, у нас були міти кожен день, обговорювались вже виконані завдання, розставлялись пріорітети, і формувались плани на день.
Моїм ментором на стажуванні був Team Lead команди конфігуратора. Враження тільки позитивні. Формат навчання теж сподобався.
Хоча і навчанням програму назвати важко, адже головна мета – навчити стажера працювати самостійно. Я сам вирішував, яким шляхом піти, але важливо було обгрунтувати це рішення. Коли рішення було не правильне, ментор ніколи не казав: “це не правильно, йди перероби”. Спочатку постановка питання: “Чому таке рішення було прийняте? Який результат очікував?”. І в такому форматі повільно і сам розумієш, якщо пішов неправильним шляхом. Це вчить допускати менше помилок в майбутньому. Також завжди вимагалося повне розуміння задачі, над якою працюєш, без розуміння цього неможливо якісно її вирішити.
– Як оцінюєш свої знання ДО програми Become a Developer і ПІСЛЯ?
– Програма BaD повністю перевернула моє уявлення про розробку ПЗ. Найважливіше, чого я навчився – це критичного мислення. Раніше я думав, що розробка LLD/HLD – це не дуже важливо, а можна продумати певний скелет програми і писати код, дороблюючи його в процесі. Але де-факто правильно написані вимоги до ПЗ не тільки пришвидшують написання коду, але й зменшують кількість помилок, багів в майбутньому.
На стажуванні пройшов весь цикл розробки: визначення бізнес вимог клієнта, дослідження наявних рішень, порівняння, написання HLD та LLD, реалізацію, тестування та написання документації. При цьому працював в команді, отримував фідбек від інженерів компанії, і вчився досвіду інших людей, так би мовити “вчився на помилках інших”.
– Що було після закінчення програми Become А Developer?
– Далі я отримав офер. Мене запросили на позицію Software Engineer в команду під керуванням Ігоря. Подобається працювати, відношення всередині компанії – як у хороших знайомих, звертаєшся на “ти”, завжди готові допомогти і пояснити.
– Що порадиш майбутнім учасникам, щоб успішно пройти відбір і потрапити на стажування?
– По-перше, щиро раджу всім не здаватися після перших невдач, я особисто потрапив на стажування, після якого і отримав офер, тільки з третьої спроби.
По-друге, дійсно раджу мати хороші знання по Linux, базам даних, мережам. Також важливо вміти працювати із віртуальними машинами і docker-контейнерами (хоча б базово), мати певний досвід написання коду, використання git, аналітично мислити та вміти швидко аналізувати проблему, мати гарний рівень англійської. Це далеко не вичерпний список, адже чим більше ви знаєте, тим і шансів більше.