Термінальні мультиплексори і віддалене керування сесіями

Сьогодні про корисне – про утиліту Screen, адже саме зараз наші студенти вивчають віддалене керування сесіями. Якщо говорити технічно, то Screen – це термінальний мультиплексор, він дозволяє об’єднати декілька термінальних сесій і керувати ними за допомогою єдиного інтерфейсу.

Але здебільшого Screen використовується для безпечного виконання команд через SSH на випадок втрати конекту із сервером. Наприклад, ви запускаєте “довгограючу” команду на кшталт apt-get upgrade і через 30 хвилин починаєте все спочатку, бо з’єднання обірвалось.

А якщо оновлення пакетів буде запущене у Screen (або аналогах – Tmux, dvtm), то батьківський процес залишиться живим, дозволить і команді коректно завершитися, і юзеру – заново підключитися до сесії, причому при бажанні з іншого пристрою.

Отже разом із Скріном ви можете:
– тримати процеси “живими” навіть у разі збоїв у мережі,
– запускати програми на одному хості, а потім підключатися з іншого, продовжуючи роботу із програмою без перезавантаження,
– залишити тривалий процес активним без підтримки термінальної сесії, в якій було запущено процес,
– одночасно разом із колегою підключатися до одного комп’ютера і ділити термінал на зразок спільного редагування документів у Google docs,
– використовувати кілька вікон оболонки в рамках одного сеансу SSH (для цього можно відкрити декілька вкладок або поділити одне вікно на декілька областей).

Управління Screen’ом здійснюється клавішними комбінаціями – Screen key bindings. Не будемо перераховувати усі можливості, лише зазначимо, що їх перелік можно побачити, запустивши Ctrl-a ?

І кожен користувач може додати нові shortcuts і налаштувати інтерфейс на свій смак.

А ще варто згадати про пакет byobu (www.byobu.org), він додасть до вашего Screen’у корисні функції та зручні комбінації клавіш.

Це і ще багато іншого вивчається саме в рамках безкоштовного курсу Linux & Networks.

Поділитися:FacebookTwitter
Приєднуйся до дискусії!