VoIP: пережиток минулого або технологія майбутнього?

Коли говорять про технологію VoIP (Voice over Internet Protocol) – передачу голосу через Інтернет – найчастіше на думку приходять дев’яності роки. Воно й зрозуміло: використовувати IP-телефонію в якості альтернативи дорогим міжнародним дзвінкам почали саме в середині дев’яностих. Парадокс в тому, що, вважаючи VoIP-зв’язок пережитком минулого століття, багато хто навіть не підозрює, як часто вони користуються ним сьогодні. Так що ж таке VoIP: минуле або майбутнє телефонії?..

До середини 90-х якість інтернет-зв’язку, нарешті, дозволила задуматися про передачу медіаданих по інтернет-мережах, і в 1995-му році компанія VocalTec запатентувала перший в історії IP-телефон. Стало зрозуміло, що у нової технології величезне майбутнє: можливості інтернет-зв’язку ростуть величезними темпами, а витрати на її підтримку, навпаки – знижуються. При цьому класичний телефонний або мобільний зв’язок, навпаки, коштує дуже дорого – і ця вартість з часом кардинально не зменшується. Користь очевидна! Виробники телеком-обладнання навперебій почали створювати девайси для IP-телефонії: телефонні апарати, комутатори, VoIP-адаптери. У підсумку, якщо в 1998 році на частку VoIP-телефонії припадав всього 1% всіх голосових повідомлень, то в 2003-му ця цифра зросла до 25%!

Тоді-то, в 2003-му з’явився Skype – і це був новий потужний ривок у розвитку VoIP-технологій. Skype показав, що можна дзвонити через інтернет куди завгодно і абсолютно безкоштовно (не рахуючи оплати, власне, за інтернет-з’єднання) – і для цього не потрібен ніякий спеціальний апарат.  Більш того, додаток навіть дозволяв робити дзвінки з комп’ютера на звичайний телефон (мобільний або аналоговий) – за це, правда, потрібно було доплачувати, але все одно дзвінки обходилися набагато дешевше, ніж тарифи телефонних операторів. Пізніше до голосового зв’язку додалися ще й відеодзвінки, конференц-зв’язок.

Успіх Skype підхопили і розвинули багато інших компаній. Ви напевно вже зрозуміли, що наші улюблені месенджери, WhatsApp, Viber, Zoom, MSTeams засновані теж на технології VoIP. Більш того, сучасні мобільні оператори – теж, по суті, VoIP-провайдери! Вся справа в тому, що в стандарті зв’язку 4G (LTE) і вище передбачена тільки передача даних, а ось голос передається за допомогою VoIP. Ця технологія отримала назву VoLTE (Voice over LTE).

Загалом, відносити VoIP до “пережитків дев’яностих”, м’яко кажучи, неправильно.

 

Отже, що ж зробило цю технологію популярною?

  1. Забезпечити VoIP-з’єднання набагато простіше телефонного. Головне – мати вихід в інтернет. Ніяких додаткових дротів (як у випадку зі звичайними телефонними мережами) тягнути не потрібно. Можна обійтися і зовсім без дротів – якщо виходити в Інтернет через WiFi.
  2. Собівартість VoIP-з’єднання значно нижча, ніж мобільного або “дротового” зв’язку (на 50-60%).
  3. Немає прив’язки до телефонного апарату (як це було в 90-ті у VocalTec, як це досі відбувається з аналоговими телефонами або з мобільними телефонами, прив’язаними до певних операторів). Девайс, через який здійснюється VoIP-зв’язок, можна підключити до будь-якого інтернет-з’єднання, можна взагалі не використовувати спеціальні IP-телефони і обмежитися додатками-дзвонилками для комп’ютера або смартфона.
  4. У VoIP-телефонії – величезний набір послуг (автовідповідач, голосові повідомлення, переадресація дзвінка, конференц-дзвінок, запис розмови, багатоканальний номер та ін). Якщо для спілкування з друзями більшість з них не дуже актуальні, то в бізнес-телефонії всі вони мають великий попит. По суті, коли ви, наприклад:
  • телефонуєте в колл-центр, і вам відповідає один з десятків операторів, які обслуговують цей номер;
  • залишаєте по телефону незадоволений відгук або, навпаки, дякуєте менеджеру за якісне обслуговування – і ця розмова записується і відправляється на розбір керівництву;

 

Ви робите все це теж завдяки можливостям VoIP-телефонії!

  1. VoIP-телефонія дозволяє створювати пакети послуг і легко ними керувати. Наприклад, налаштувати в компанії внутрішню мережу, в якій всі дзвінки безкоштовні (навіть якщо офіси розташовуються на різних континентах!), а дзвінки назовні – вже коштують грошей (і все одно ця вартість набагато нижча, ніж, наприклад, у мобільних операторів).
  2. У VoIP-телефонії якість зв’язку краще, ніж у мобільній або аналоговій – і вона продовжує поліпшуватися.

Не дивно, що VoIP-зв’язок дуже популярний в якості офісної телефонії. Він куди дешевший і зручніший за мобільний (а аналоговий взагалі поступово відходить у минуле), і VoIP-провайдери, що приємно, надають послугу “під ключ”: клієнтам не потрібно замислюватися про покупку потрібного обладнання, його підключення та налаштування. Є цілий ряд програмних продуктів, створених спеціально для забезпечення VoIP-зв’язку, і софт компанії PortaOne, на прикладі якого ми вивчаємо VoIP-зв’язок в нашій лабораторії, якраз з цієї серії.

 

Ось що ми розповідаємо про VoIP на наших курсах:

  • Основні протоколи VoIP (SIP, SDP, RTP, RADIUS, Diameter)
  • Основи LTE
  • Як зробити дзвінок, як налаштувати мережу
  • Як за допомогою софта PortaOne власноруч налаштувати додатки на зразок Viber, залишати один одному аудіоповідомлення, створювати конференції і робити записи дзвінків (це справжня магія! Наші студенти в захваті, коли все виходить).
  • Знову ж таки, на прикладі софта PortaOne показуємо як зімітувати дзвінки між різними операторами VoIP-зв’язку (тобто, робимо так, щоб клієнти різних провайдерів могли без проблем зв’язуватися один з одним).
  • Види IP-телефонів, адапторів.

Загалом наші студенти не мають жодних сумнівів, що VoIP – це ніякий не пережиток, а саме сьогодення і навіть майбутнє телефонії, і можливості цього виду зв’язку величезні. Приходьте – розповімо і вам!

 

Що почитати:

Гарна стаття про історію VoIP-телефонії
Огляд технології VoIP
Skype via персональний VoIP-сервіс – що обрати?
Оглядова стаття на Вікіпедії

Поділитися:FacebookTwitter
Приєднуйся до дискусії!